"Doğu'nun Paris'i"

Kars şehrinin tarihine bakıldığında birçok işgaller ve savaşlara tanıklık ettiği görülüyor. Şehrin bugünkü büyülü ve mistik havasını tarihine borçlu olduğunu söylemek şüphesiz yanlış olmayacaktır. Kar’s Otel’deki son derece modern ortamdan dışarı çıktığınızda sizi tarihi cilalı taş devrine kadar dayanan bir şehir kucaklayacak.

Tarihin bildirdiği bazı işgalciler; Selçuklular, Karakoyunlular, Bizanslılar, Gürcüler, Osmanlılar ve son olarak da Ruslardır. En uzun süre şehirde bulunanlar ise Ruslardır. Bu uzun yerleşmeden sonra Ruslar şehre katedraller ve birçok taş bina bırakmışlardır. Bu yapılar, kente güzellik ve Avrupai bir hava katmaktadır. Kars, “doğunun Paris’i” olarak anılmakla birlikte kendine has bir mimari kültüre sahiptir.

Kars Kalesi

Kars Kalesi; Kars Merkez Kalesi, İç Kale veya Stadel olarak ta anılmaktadır. 1153 yılında Selçuklular'a bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddin'in isteği ile o dönemin veziri olan Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. 1386 tarihinde Timur tarafından yıktırılan kale, 1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat'ın emri üzerine Lala Mustafa Paşa tarafından yeniden yaptırılmıştır. Kale kalıntılarında dört köşe mermer kitabe bulunmuş dış surların kapısına koydurulmuştur.


Sarıkamış Kayak Merkezi

Dünyanın önde gelen kayak pistlerinin bulunduğu Alplerdeki kristal karın bir eşine yine dünyada yalnızca Sarıkamış’ta rastlanmaktadır. Kar kalitesi Alplerdekinin aynısı olduğu belgelenmiş olan Sarıkamış Kayak Merkezi, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sporculara ev sahipliği yapmaktadır.

En geniş pist olma özelliğiyle de snowboard sporuna hitap eden tesisin bir diğer önemli özelliği de Türkiye’nin en uzun kilometreli pisti olmasıdır. Sarıkamış Kayak Merkezi’ndeki pist, kayak veya snowboard’a başlamak ve geliştirmek için eşi bulunmaz bir pisttir. Malzeme kiralama servisi ve sağlık hizmetleri eksiksizdir. Kar’s Otel, müşterilerine her gün ücretsiz olarak VIP araçla kayak merkezine ulaşım imkanı sunmaktadır. Devasa sarıçam orman ağaçlarıyla çevrelenmiş pistte kaymak, sizin için unutulmaz bir tecrübe olacaktır. Doğuda olmanın avantajıyla Nisan ayına kadar pistlerin kullanılması mümkündür. ( Ayrıntılı bilgi... )


Ani Antik Kenti

Tarihi Katolik çağa dayanan Ani Antik Kenti’ne tam anlamıyla kiliseler ve manastırlar kenti denebilir. Çok büyük olan bu tarihi yapılar, geçmişi zihinlerinde canlandırarak ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmaktadır. Ani Katedrali, Havariler Kilisesi, Gagik Kilisesi, Aziz Krikor Kilisesi ve Bakireler Manastırı görülmesi gereken yapılardır. Dünyada benzeri olmayan bu antik kentte, fotoğraf severler büyülü ve etkileyici fotoğraflar çekebilirler. Kar’s Otel, istendiği takdirde bu yerlere özel araçla ulaşım imkanı sağlamaktadır.


Çıldır Gölü

Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü, yazı yeşil ve huzurlu manzarasıyla karşılarken, kışın tamamen buzla kaplanıp üzerinde taze balık yeme keyfini yaşatmaktadır. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte bulunan gölün en derin noktası 42 metredir.

Kışın buz tutan gölde kalın buz tabakası kırılarak balıkçılık yapılmaktadır. İster yaz, ister kış olsun; Çıldır Gölü ziyaretçilerine doğayla iç içe olmanın verdiği huzurla keyifli saatler vaat ediyor.


Doğubeyazıt

Genellikle Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı ve Beyazıt Camii gibi güzellikleriyle anılan Doğubeyazıt, Ağrı'ya bağlı bir ilçedir. Yakın konumu itibariyle Kar's Otel müşterileri bu güzel ilçeyi görme şansını da yakalayabilirler. Geçmişi Urartulara kadar dayanan Doğubeyazıt, mutlaka görmek isteyeceğiniz tarihi bir dokuya sahip.
 
SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ

Sarıkamış ilçe merkezinin güneydoğusunda yer almaktadır. 2634 m yüksekliğindeki...

ayrıntılı bilgi..
ANİ ANTİK KENTİ

Ani harabeleri Kars'a 48 kiklometre uzaklıkta, Ermenistan sınırına yakın bir bölgede...

ayrıntılı bilgi..
ÇILDIR GÖLÜ

Kars ile Ardahan sınırındaki Çıldır Gölü, 123 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir...

ayrıntılı bilgi..